W ostatnich dniach znowu głośno zrobiło się w mediach o aborcji w Polsce. Komitet "Ratujmy kobiety 2017" złożył w Sejmie obywatelski projekt liberalizujący przepisy dotyczące aborcji. Projekt już w pierwszym czytaniu został przez Sejm odrzucony większością głosów. Wszystko dlatego, że zbyt mała ilość posłów opozycyji zagłosowała "za", a wielu posłów z powodu nieobecności na sali sejmowej w ogóle nie głosowało.
Projekt Komitetu "Ratujmy kobiety 2017" przepadł więc i wszystko wskazuje na to, że przepisy dotyczące aborcji nie tylko nie zostaną zliberalizowane, lecz zostaną zaostrzone po myśli "konkurencyjnego" projektu Komitetu Obywatelskiego #ZatrzymajAborcję.
Aborcja w Polsce - obowiązujące przepisy
Ponieważ wiele się mówi o liberalizacji przepisów aborcyjnych, innym znowu razem o ich zaostrzeniu, aby się nie pogubić, warto przypomnieć, jakie obecnie obowiązują w Polsce przepisy dotyczące możliwości dokonania aborcji.
Obowiązująca "Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży" z dnia 7 stycznia 1993 r. mówi, że aborcji można dokonać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W takich przypadkach dopuszcza się przerwanie ciąży do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki. W ustawi znajduje się także przesłanka dająca możliwość aborcji do 12. tygodnia ciąży, gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.
Polacy w sprawie aborcji są bardzo podzieleni. Dla pełnego obrazu, propozycja Komitetu #ZatrzymajAborcję zakłada usunięcie z obowiązującej ustawy możliwości, która pozwala legalnie przerwać ciążę ze względu na ciężkie wady płodu.
Co zakładał projekt komitetu "Ratujmy kobiety"?
Odrzucony projekt komitetu "Ratujmy kobiety" chciał zagwarantować kobietom prawo do przerwania ciąży do końca 12. tygodnia. Po 12.tygodniu aborcja byłaby dopuszczalna w przypadkach obowiązujących obecnie czyli:
- gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety,
- występuje prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu
- lub gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego
Dodatkowo odrzucony w Sejmie projekt ustawy zakładał wprowadzenie obowiązku edukacji seksualnej w szkołach z uwzględnieniem wieku dzieci, a także miał wprowadzać darmową antykoncepcję i przywrócić antykoncepcję awaryjną z możliwością zakupu bez recepty.