8. miesiąc życia dziecka: co niemowlak już potrafi? - Artykuł
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

8. miesiąc życia dziecka: co niemowlak już potrafi?

8. miesiąc życia dziecka: co niemowlak już potrafi?

Autor zdjęcia/źródło: Photo by yuri tasso on Unsplash

8. miesiąc życia dziecka obfituje w wiele zmian. Maluch staje się coraz bardziej samodzielny, ale najchętniej przebywa z mamą. Potrafi wyrażać proste emocje i rozumieć zależność przyczynowo-skutkową.

W 8. miesiącu życia dziecko potrafi samodzielnie siedzieć, przynajmniej przez chwilę. 8-miesięczny niemowlak zaczyna podejmować decyzje i samodzielne próby przemieszczania się. Najważniejszą osobą jest mama. W tym czasie w życiu maluszka dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Warto wiedzieć skąd wynikają niektóre zachowania i dlaczego jest to normalne, by nie skarżyć się, że maluch jest niegrzeczny lub uparty. To są zachowania świadczące o prawidłowym rozwoju. Sprawdź, jakie zmiany zachodzą w rozwoju emocjonalnym, fizycznym i społecznym w 8. miesiącu życia dziecka.

Spis treści:

8 miesiąc życia dziecka: rozwój fizyczny 

8. miesiąc życia dziecka: rozwój umysłowy

8 miesiąc życia dziecka: rozwój społeczny 

8 miesiąc życia dziecka: jak stymulować rozwój

8 miesiąc życia dziecka: rozwój fizyczny

W 8. miesiącu życia niemowlak ugruntowuje zdobyte już umiejętności i ciągle uczy się nowych. Oto najważniejsze zmiany w rozwoju fizycznym 8-miesieczny dziecka:

  • Maluch potrafi już samodzielnie siedzieć bez podparcia, choćby przez chwilę.

  • Nową umiejętnością, którą chce teraz rozwinąć jest samodzielne przemieszczanie się. Obserwujemy, jak maluch poprzez turlanie się, pełzanie i w końcu raczkowanie próbuje sam dotrzeć do zabawki, która leży w zasięgu wzroku. Czasem pełzanie i raczkowanie odbywają się do tyłu - to zupełnie normalne.

  • Niektóre maluszki próbują samodzielnie stawać przy kanapie czy niskiej szafce. Pamiętajcie jednak, by nie uczyć dziecka jeszcze chodzić - etap raczkowania jest niezwykle ważny w rozwoju dziecka.

  • Maluchy w tym czasie rozwijają także motorykę małą, czyli: potrafią już pić z kubeczka i jeść z łyżeczki. Próbują także jeść rączkami - to dobry czas narozszerzanie diety i dawanie dziecku do rączki gotowanych, miękkich warzyw w większych kawałkach do ogryzienia. Maluchy w 8. miesiącu życia uczą się chwytania małych przedmiotów, tzw. chwytem nożycowym, czyli przy pomocy ułożonych w jednej płaszczyźnie, ale przeciwstawnie 3 paluszków i kciuka.

  • Ulubioną zabawą staje się wypuszczanie zabawek i przedmiotów z rąk - oznacza to, że maluch zaczyna rozumieć zależności przyczynowo skutkowe.

  • Chwytane zabawki niemowlak nadal bierze do buzi, ale teraz także próbuje je ściskać i obracać oraz przekładać z jednej rączki do drugiej.

Warto schować przedmioty z ostrymi krawędziami, które mogą znaleźć się w zasięgu dziecka i włożyć zaślepki do gniazdek. To też czas na założenie blokad do szuflad i drzwiczek w szafkach oraz osłonek narożników stołów, komód itp. Czysta podłoga teraz jest naprawdę ważna, bo wszystko co na niej znajdzie pełzający lub raczkujący maluch może wylądować w buzi. 

>>> Czytaj też: Bezpieczne raczkowanie: jak zabezpieczyć dom gdy bobas raczkuje?

8. miesiąc życia dziecka: rozwój umysłowy

To bardzo ciekawy okres w życiu niemowlaka i dzieje się naprawdę dużo

  • Zaczyna rozumieć znaczenie prostych zwrotów, np. macha rączką, kiedy słyszy pa-pa. Umie już klaskać i robić “miny” - ulubioną zabawą jest naśladowanie mimiki osób dorosłych.

  • Potrafi się sprzeciwić i okazać to, np. kiedy dajesz mu do jedzenia coś, czego nie lubi.

  • Wymawia podwójne sylaby i zaczyna modulować głos.

  • Maluch coraz mniej śpi i w czasie spaceru woli się rozglądać i obserwować. Denerwuje się, kiedy musi w wózku leżeć. Jeśli maluch potrafi już siedzieć, podnieś oparcie lub ustaw je w pozycji półleżącej. 

  • Rozumie “nie wolno” i próbuje się przeciwstawiać. Jest to prawidłowa oznaka budzącej się niezależności i wprowadzania własnych pomysłów.

8 miesiąc życia dziecka: rozwój społeczny

W 8. miesiącu maluch zaczyna przeżywać tzw. kryzys 8. miesiąca. Oznacza to, że jego uczucia i emocje mogą się bardzo szybko zmieniać. W jednej chwili z płaczu przechodzi do śmiechu (i odwrotnie). Jest także nieufne w stosunku do obcych i najchętniej przebywałoby tylko z mamą. Przeżywa tak zwany lęk separacyjny.  Jednocześnie maluch lubi zwracać na siebie uwagę innych osób, dotykając lub pociągając za ubranie. 

8 miesiąc życia dziecka: jak stymulować rozwój

  • Możesz zachęcać swojego 8-miesięcznego niemowlaka do raczkowania. Jest to jeden z najważniejszych etapów rozwijania motoryki dużej u dzieci, czyli nauki chodzenia. Raczkowanie poprzedza pełzanie. Raczkowanie, które polega na ruchach lateralnie naprzemiennych wpływa nie tylko na naukę chodzenia, ale także uruchamia obie półkule mózgu. W ten sposób oddziałują one jednakowo na obie strony ciała, “uczą” skoordynowanego działania narządów odpowiedzialnych z zmysły, czyli oczy, uszy, ręce, stopy oraz mięsnie brzucha i pleców. Równe zaangażowanie tych części ciała niemowlaka wpływa na rozwój spoidła wielkiego mózgu, które jest odpowiedzialne za sterowanie procesami pomiędzy obiema półkulami mózgu. Aktywowanie poszczególnych płatów mózgu w każdej z półkul umożliwia zwiększenie funkcji poznawczej dziecka i ułatwia uczenie się. 

  • W nauce raczkowania pomogą maluchowi porozrzucane zabawki, do których musi się dostać. Układaj coraz dalej, a nie podawaj, jeśli zauważysz, że wyciąga po nie rączkę

  • W czasie zabawy też możesz wołać malucha do siebie, tak żeby sam musiał się do Ciebie dostać, uśmiechaj się, zachęcaj i zawsze nagradzaj mocnym przytuleniem.

  • Podczas podejmowanych prób raczkowania, Twój niemowlak będzie czuł się bezpieczniej, jeśli założysz mu antypoślizgowe rajstopki lub skarpetki.  

  • 8-miesieczne dziecko zaczyna się interesować klockami o różnych kształtach, które trzeba umieścić w konkretnych otworach. Ta zabawa kształtuje prawidłowy chwyt i rozwija myślenie.

  • W tym wieku kształtuje się umiejętność chwytania, pozwalaj więc maluszkowi na chwytanie miękkich i lekkich przedmiotów - świetnie sprawdzają się zgniecione w kulki kartki papieru, kawałki tkanin, np. bandany – ale uwaga: w tym wieku dziecko bierze wszystko do buzi – w czasie każdej zabawy pilnie je obserwuj.

Mamo, pamiętaj, że każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie. Obserwuj je i jeśli się niepokoisz pytaj o to lekarza w czasie wizyt kontrolnych. Opisane przez nas umiejętności 8-miesiecznego niemowlaka są uśrednione. 

>>> Czytaj też: Dietetyk radzi: Co jeść by skrócić czas choroby i infekcji?



Bibliografia:

  1. Pierwszy rok życia dziecka - Eisenberg A., Murkoff H. E., Hathaway B.S.N.,Rebis, Poznań 1999

  2. Psychologia dziecka, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1995