![]() |
Ogród i działkaKategorie: Kulinaria, Zainteresowania, Dom i ogród Liczba wpisów: 2, liczba wizyt: 2863 |
Nadesłane przez: jarekcda
dnia 07-01-2023 18:47
Donald Tusk żąda zakazu rozpowszechniania filmu "Nasz człowiek w Warszawie" , kieruje pozew do sądu
Dziś 7.01.23 godz. 21.20 w TVP1 film "Nasz człowiek w Warszawie" może ostatni raz!!!
Nadesłane przez: jarekcda
dnia 18-01-2021 17:32
Pomidor zabiegi pielęgnacyjne.
Ochrona przed przymrozkami.
Wiecej o przygotowaniu gleby i nawożeniu można przeczytac w tym artykule jak uprawiać pomidory w gruncie
Przed krótkotrwałym i przymrozkami, często występującymi w połowie maja, najskuteczniejsze jest deszczowanie. Deszczownię uruchamia się wtedy, gdy temperatura przy gruncie spadnie do około plus 1 stopni i dalej się obniża; zraszanie kończy się, gdy przymrozek mija i temperatura przy gruncie jest wyższa od 0 stopni Celsjusza. Krople wody, ochładzając się na liściach i łodygach roślin, „oddają” im swoje ciepło, a więc chronią tkankę roślin przed zamarznięciem. Znaczny wpływ na podniesienie się temperatury przy powierzchni gruntu ma również woda padająca bezpośrednio na powierzchnię gleby. Im przymrozek jest silniejszy, tym zraszanie roślin wodą powinno trwać dłużej, aby po wzejściu słońca rośliny nie nagrzały się zbyt gwałtownie. Użyte do tego celu deszczownie powinny być wyposażone w dysze drobnokropliste, o możliwie małej wydajności co nie dopuszcza do nadmiernego nawilgocenia gleby. Zraszacze deszczowni powinny być nastawione na najczęstszą zmianę położenia; wtedy przerwy między zwracaniem tych samych roślin są krótkie.
Dla ochrony przed przymrozkami stosuje się również osłony dymne. Wytwarza się je przez spalanie materiałów silnie dymiących (mokra słoma, świece dymne) od strony, z której napływa zimne powietrze. Odymianie należy rozpocząć wtedy, gdy temperatura powietrza wynosi 2 do 3 stopni Celsjusza.
Hormonizacja kwiatostanów. Procent zawiązanych owoców gronach, zwłaszcza najniższych, a więc najwcześniej kwitnących, zależy przede wszystkim od temperatury w czasie ich kwitnienia. Chłody powodują zmniejszenie ilości zawiązanych owoców, a czasem w ogóle nie dopuszczają do ich utworzenia się. Różne odmiany pomidorów niejednakowo reagują na złe warunki atmosferyczne, jednak u wszystkich odmian okresy chłodów powodują zmniejszenie się liczby zawiązków
W celu lepszego zawiązywania się owoców stosuje się hormonizację kwiatostanów.
Działanie jej polega na sztucznym pobudzaniu przez preparat rozwoju dna kwiatowego, a więc na tworzenie się owoców bez zapłodnienia kwiatu. Owoce uzyskane z hormonizowanych kwiatów nie mają nasion. W pełni wykształcone i rozwinięte kwiaty zanurza się w roztworze sporządzonym według przepisu na opakowaniu. Można także opryskiwać grona kwiatowe lub nawet całe roślinny, ale trzeba uważać, by nie opryskiwać wierzchołków wzrostu. Celowe jest hormonizowanie tylko pierwszych gron kwiatowych, których okres kwitnienia przypada w niskiej temperaturze. Hormonizację można przeprowadzić kilkakrotnie w odstępach 4-5 dniowych.
Nawożenie pogłówne. Do nawożenia pogłównego pomidorów gruntowych stosuje się właściwie tylko nawozy azotowe jednorazowo lub dwukrotnie w okresie ich silnego rozwoju wegetatywnego. Każdorazowo stosuje się 30 do 40 kg/ha azotu w postaci saletry na przykład saletry amonowej w ilości 90 do 120 kg na hektar. Pierwsze nawożenie pogłówne przeprowadza się podczas pełni kwitnienia pomidorów, następne na początku owocowania. Jeżeli jednak rośliny mają silny wzrost i intensywną zieloną barwę, nawożenie azotem może nie być wskazane. Przenawożenie azotem prowadzi do opóźnienia plonowania roślin.