Umowa o pracę a ciąża - Forum
Znajdź nas na

Tworzymy społeczność rodziców

Wątek

Umowa o pracę a ciąża

1odp.
Strona 1 z 1
Odsłon wątku: 2980
Avatar użytkownika aza83
aza83Poziom:
  • Zarejestrowany: 31.07.2013, 06:49
  • Posty: 1
  • Zgłoś naruszenie zasad
31 lipca 2013, 06:55 | ID: 996297

Witam,

tak w skrócie pisząc, jestem w ciązy. termin porodu luty 2014.

Moja sytuacja wygląda tak, że miałam umowę o pracę w zakładzie pracy na: okreś próbny, później na rok, następnie 1,5 roku.

Umowa kończy mi się 31 grudnia. Wiem, że zakład musi mi przedłużyć umowę do dnia porodu. No i teraz moje pytania brzmią:

- wg. prawa pracy kolejną umowę powinnam dostać na czas nieokreślony. A jak to wygląda w rzeczywistości?

- jeżeli po porodzie zostanę bez pracy, bo firma nie przedłuży ze mną umowy, to co z macierzyńskim rocznym? Dostanę go? Jeżeli tak to jak on jest wyliczany?

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Użytkownik usunięty
    1
    • Zgłoś naruszenie zasad
    19 września 2013, 16:02 | ID: 1018869

     

    Zgodnie z art. 177 § 3 k.p. terminowa umowa o pracę w razie jej zakończenia przypadającego po 3 miesiącu ciąży zostaje przedłużona z mocy prawa do dnia porodu. W tym wypadku pracodawca nie zawiera z Panią kolejnej umowy. Obecna umowa z mocy prawa zostaje przedłużona, a pracodawca co najwyżej informuje pracownice o tym fakcie na piśmie. Natomiast gdyby pracodawca zaproponował Pani kolejną umowę o pracę na czas określony, wówczas zgodnie z art. 251 k.p. umowa ta byłaby równoznaczna w skutkach z umową o pracę zawartą na czas nieokreślony.

    W sytuacji, kiedy pracodawca nie przedłuży Pani umowy o pracę wszelkie świadczenia z ubezpieczenia społecznego związane z rodzicielstwem będą Pani przysługiwać na zasadach ogólnych. Obecnie po zmianie przepisów prawa pracy w przypadku urodzenia 1 dziecka przy jednym porodzie przysługiwać będzie Pani 20 tygodniowy urlop macierzyński, a także dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze 6 tygodniu. W tych okresach będzie Pani przysługiwało świadczenie w wysokości 100% wyliczonej podstawy wymiaru zasiłku wyliczonej z okresu ostatnich 12 miesięcy przed miesiącem, w którym powstałą sytuacja powodująca uprawnienie do zasiłku. Po odbytym dodatkowym urlopie macierzyńskim będzie przysługiwało Pani prawdo do urlopu rodzicielskiego, którego wymiar wynosi 26 tygodni. W tym okresie będzie Pani przysługiwał zasiłek w wysokości 60 % podstawy wymiaru zasiłku.

    Zgodnie natomiast z art. 31 ust. 3 pkt 4 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w zw. z art. 1791 k.p. jeżeli złoży Pani w terminie 14 po porodzie wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za pełne okresy urlopy macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego wówczas przez cały ten okres będzie przysługiwać Pani zasiłek w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku.