pomoc pieniężna na usamodzielnienie
- Zarejestrowany: 08.04.2009, 11:45
- Posty: 4
Witam. Zlozylam ostatnio wniosek do PCPR o pomoc pienięzna na usamodzielnienie w zwiazku z zakonczeniem przeze mnie nauki (w grudniu koncze 25 lat). Jestem usamodzielnioną wychowanka rodziny zastepczej, jeszcze na tzw. starych zasadach. Jeszcze nie otrzymalam decyzji, ale boje sie ze bedzie odmowna. Ukonczylam Akademie Humanistyczna w Pultusku wydzial zamiejscowy w Londynie. Wedlug interpretacji Ministerialnej MPiPS art 240 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastepczej, przekroczenie kryterium dochodowego lub przebywanie poza terytorium kraju, nie stanowi podstawy do odmowienia pomocy na kontynuowanie nauki. Czy ta sama zasada obowiazuje w przypadku ubiegania sie o pomoc pieniezna na usamodzielnienie? Spelniam wszelkie ustawowe kryteria: ukonczylam nauk,e, jestem usamodzielniona wychowanka, opiekun usamodzielnienia zaopiniowal wniosek. Natomiast analizujac przepisy ustawy o pomocy spolecznej, a zwlaszcza przypadki kiedy mozna takiej pomocy odmowic, to nie "lapie" sie na zaden z nich.
Prosze rowniez o wskazanie czy istnieje w tej kwestii jakiekolwiek orzecznictwo lub decyzje z SKO.
Prosze mi napisac na jakiej podstawie moze nastapic ewentualna decyzja odmowna i czy moge sie od niej odwolywac?
Literalna wykładnia ust. 3 art. 240 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wskazuje, iż osoby, którym odmówiono na podstawie ówczesnych przepisów pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki ze względu na nie przebywanie tych osób na terenie RP bądź niespełnienie kryterium dochodowego nabywają prawo do tej pomocy, jeżeli spełniają warunki określone przez obecne przepisy. Podkreślenia wymaga fakt, iż w tych okolicznościach chodzi o pomoc pieniężną na kontynuowanie nauki, a nie na usamodzielnienie, które według przepisów są rzeczami odrębnymi.
W tym wypadku niestety organ może podjąć decyzję odmowną ze względu, iż przebywa Pani po za terytorium RP.
Zgodnie z pkt 1 art. 5 ustawy z 12 marca 2004 o pomocy społecznej, jeżeli umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej prawa do świadczeń przysługują „osobom posiadającym obywatelstwo polskie mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”
Od decyzji MOPS’u przysługuje Pani odwołanie do SKO. Natomiast na decyzje SKO, jako organu II instancji przysługuje Pani skarga do właściwego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.