PDO A CIĄŻA BARDZO PROSZĘ O POMOC!!!!
- Zarejestrowany: 20.08.2014, 06:21
- Posty: 1
Witam,
W kwietniu wprowadzono u mnie w firmie Program Dobrowolnych Odejść na który trzeba było się zdecydować lub nie do końca kwietnia oni mieli czas na odpowiedź do końca maja. Jeśli osoba się nie zdecydowała na ten program to wpadała do puli osób objętych zwolnieniem grupowym (czyli od czerwca). Ja podpisałam to porozumienie dotyczące programu PDO z dniem 28 maja , gdyż zalezało mi na pracy i miałam nadzieję że przedłużą mi tą decyzję chociaż o kilka miesięcy nie chciałam być zwolniona grupowo juz z czerwcem . Otrzymałam decyzję, że z dniem 30 grudnia rozwiązują na mocy zgodnego porozumienia stron łączącą ich umowę o pracę na czas nieokreślony. Podobno na świadectwie ma być adnotacja, że to jest porozumienie stron z przyczyn pracodawcy. Pracodawca z około 30 osób w dziale ma zostawić tylko 6 osób. Pod koniec lipca okazała się że jestem w ciąży. Pracodawcę poinformowalam w sierpniu składająć zaświadczenie, że jestem w 9 tygodniu ciąży. Obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim lekarz poinformował mnie, że najprawdopodobniej do końca ciąży. Moje pytania brzmią:
Czy przez podpisanie PDO nie przysługuje mi przedłużenie umowy do czasu porodu. Jesli rozwiażą ze mną umowę czy mogę nadal być na zwolnieniu lekarskim. Czy jeśli będę na zwolnieniu lekarskim po ustaniu pracy do dnia porodu należy mi się macierzyński lub jakieś inne świadczenie. Przecież po porodzie nie mogę się zarejestrowac jako bezrobotna bo osoba od razu po porodzie nie jest w stanie podjąć pracę.
BARDZO PROSZĘ O POMOC.
Program dobrowolnych odejść opiera się na rozwiązaniu umowy o pracę na mocy porozumienia stron. W ten sposób można również rozwiązać umowę z pracownicą w ciąży, która na takie rozwiązanie umowy wyraża zgodę. Pracownica, która w chwili podpisywania porozumienia o rozwiązaniu umowy znajdowała się w ciąży, lecz nie miała tej świadomości może uchylić się od skutków złożonego oświadczenia woli, składając pracodawcy odpowiednie pisemne oświadczenie o działaniu pod wpływem błędu. Jeżeli jednak w czasie podpisania porozumienia pracownica jeszcze w ciąży nie była, wówczas nie może ona uchylić się od skutków złożonego pracodawcy oświadczenia woli w przedmiocie porozumienia, na mocy którego dochodzi do rozwiązania umowy o pracę z datą w nim wskazaną.
Jeżeli podpisując program dobrowolnych odejść związany z rozwiązaniem umowy na mocy porozumienia nie znajdowała się Pani w ciąży to niestety od skutków zawartego porozumienia nie można się już uchylić, a umowa o pracę nie zostanie przedłużona do czasu porodu.
Po rozwiązaniu umowy o pracę będą przysługiwać Panie wszelkie świadczenia z ubezpieczeń społecznych, tj. zasiłek chorobowy, a także świadczenia przysługujące po urodzeniu dziecka w tym m. in. zasiłek macierzyński.